سایز لاستیک و تاریخ تولید تایر ،دو نکته طلایی هستند  که پیش از خرید لاستیک باید به آن توجه شود . در این مطلب ما قصد داریم راهنمای شما عزیزان پیش از خرید لاستیک باشیم و طریقه پی بردن به این دو موضوع را خدمت شما عزیزان آموزش دهیم.

 تاریخ انقضا لاستیک

یکی از نکاتی طلایی که پیش از خرید لاستیک و تایر باید به آن توجه شود تاریخ انقضا لاستیک  آن است . تایر ها نیز مانند خیلی دیگر از فرآورده های مصنوعی ،دارای تاریخ اتقضا و مصرف میباشند که عمر مفید حدودی آن تقریبا 4 سال بعد از تاریخ تولید است که پس از تاریخ ذکر شده ،عمدتا تایر ها خاصیت خود را به مرور از دست خواهند داد.پس از تاریخ مفید مصرف تایر همچنان امکان استفاده از آن امکان پذیر است اما پس از این مدت کیفیت لاستیک مانند روز اول نیست و به مرور کاهش پیدا خواهد کرد.

پیدا کردن تاریخ تولید لاستیک

پی بردن به تاریخ انقضا لاستیک  کار بسیار آسانی است .یکی از روش هایی که به وسیله آن میتوانیم تاریخ مصرف تایر را متوجه شویم ، پیدا کردن تاریخ تولید لاستیک  است.تاریخ تولید تایر ها معمولا به صورت یک عدد 4 رقمی روی آن درج میشود که این عدد  نشان میدهد که لاستیک در کدام هفته از سال میلادی تولید شده است . پس از گذشت چهار سال از تاریخ تولید تایر عمر مفید لاستیک به پایان میرسد.

پیدا کردن تاریخ تولید لاستیک

دو رقم سمت چپ نشان دهنده هفته ای است که تایر در آن تولید شده است و دو رقم سمت راست نشان دهنده سال میلادی است که تایر درآن به تولید رسیده است. برای مثال لاستیک بالا درهفته نوزدهم سال 2021 میلادی به تولید رسیده است

تاریخ تولید لاستیک گهر

لاستیک های گهر تایر اما روش متفاوتی را برای پی بردن به تاریخ تولید دارند.تایر های گهر تایر نیز مانند تایر های تولیدی سایر شرکت ها دارای عمرمفید حدودی 4 ساله میباشند اما روش درج تاریخ تولید روی  لاستیک های گهر تایر متفاوت است و تاریخ تولید لاستیک های گهر تایر به صورت متفاوتی از سایر برند ها روی تایر ها درج میشود.همانطور که گفتیم در اکثر برند های تایر تاریخ تولید تایر به صورت یک عدد 4 رقمی روی لاستیک درج میشود که 2 رقم سمت چپ نشان دهنده هفته   و دو رقم سمت راست نشان  دهنده سال میلادی تولید تایر است  اما در لاستیک های گهرتایر علاوه بر تاریخ تولید لاستیک ، سریال لاستیک نیز درکنار آن درج میشود.

چگونه تاریخ تولید لاستیک های گهر تایر را متوجه شویم ؟

عددی که نشان دهنده تاریخ تولید لاستیک گهر تایر میباشد همچنین نشان دهنده سریال تولید لاستیک نیز است. این عدد معمولا به صورت یک کد 9 رقمی میباشد که 3 رقم سمت راست سریال لاستیک و  شش رقم سمت چپ نشان دهنده تاریخ تولید است . تاریخ تولید لاستیک های گهر برخلاف سایر برند ها تایر به صورت شمسی درج میشود نه میلادی .علاوه بر این بر روی تایر های تولیدی گهر تایر (برخلاف تایرهای تولیدی سایر برندها که تنها هفته تولید تایر بر روی آن درج میشد) روز و ماه دقیق تولید تاریخ نیز بر روی آن درج میشود.6 رقم سمت چپ به ترتیب از راست نشان دهنده روز ، ماه و سال تولید لاستیک میباشند.

تاریخ تولید گهر تایر

عکس بالا نشان دهنده تاریخ تولید گهر تایر میباشد  که سه رقم سمت راست سریال تایر ،16 روز تولید ،08 ماه تولید یعنی آبان و 00 نشان دهنده سال تولید تایر یعنی سال 1400 است . برخلاف سایر برند ها ،تاریخ تولید لاستیک گهر به صورت تاریخ شمسی درج و ذکر میشود.

سایز و اندازه تایر

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید لاستیک باید به آن توجه شود سایز تایر است .سایز یک تایر به صورت یک عبارت که ممکن است ترکیبی از حروف و اعداد باشد بر روی لاستیک درج میشود. گاهی اوقات این عبارت علاوه بر اینکه نشان دهنده سایز لاستیک میباشد ،بیانگر نوع لاستیک اعم از رادیال و بایاس نیز میتواند باشد که به صورت ترکیب از حروف و اعداد  بر روی لاستیک درج میشود.

سایز لاستیک گهر تایر

برای مثال در عکس بالا که مربوط به تایر PARIZ گهر تایر میباشد ، سایز تایر به صورت LT 255/70 R15 برروی تایر درج شده است

خواندن سایز لاستیک گهر تایر

برای خواندن سایز لاستیک گهرتایر از روی عبارت LT 255/70 R15  به این صورت عمل میکنیم

  • 255 :پهنای لاستیک بر حسب میلی‌متر
  • 70 : نسبت ارتفاع دیواره لاستیک (فاق) به پهنای آن برحسب درصد
  • R: نشان دهنده رادیال بودن تایر
  • 15: قطر رینگ بر حسب اینچ
  • LT : نیمه آفرود

 بنابراین اطلاعات حک شده بر روی تایر اطلاعاتی را در مورد ، پهنای لاستیک ، نسبت ارتفاع دیواره ، رادیال یا بایاس بودن تایر ، قطر رینگ و غیره را به ما نشان میدهد.